×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nawrót opryszczki wargowej

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałam się dowiedzieć czy istnieje możliwość zarażenia się opryszczką ponownie - czy jeżeli ja i partner mamy opryszczkę i u mnie się ona pojawi na ustach, a następnie pocałuję partnera (który jest chory na opryszczkę, ale nie ma jej na ustach), to wywoła to u niego wysiew opryszczki? I czy jeżeli używałam szminki w czasie opryszczki, a następnie, gdy już będę zdrowa - użyję jej ponownie, to czy wywoła to u mnie wysiew?

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Do zakażenia wirusem opryszczki typu I (HSV-1) dochodzi raz w życiu, zwykle w dzieciństwie. Cechą wirusów z grupy opryszczki jest ustanowienie zakażenia latentnego, czyli trwającego całe życie osoby zakażonej. Kto raz zaraził się opryszczką, będzie już zawsze miał w swoim organizmie wirusa HSV-1 i okresowo będzie go wydalał w ślinie. Osoba zakażona opryszczką nie zarazi się ponownie tym samym typem wirusa. Opryszczka jest nazywana pospolitą, bo jest bardzo częstym zakażeniem wirusowym ludzi. Szacujemy, że zakażonych jest ponad 90% dorosłych.

Odpowiadając ściśle na Pani pytanie pocałowanie partnera w czasie występowania u Pani wykwitów opryszczki nie powinno wywołać opryszczki. Niemniej uważam, że ze względów higienicznych i estetycznych w czasie nawrotu opryszczki należy unikać całowania. Używanie szminki skażonej wirusem nie doprowadzi do reaktywacji zakażenia, zwłaszcza że wirus HSV szybko ginie w temperaturze pokojowej oraz po wyschnięciu. Szminki można zatem spokojnie używać później.

Wyjaśnię, że nawrót opryszczki wargowej jest związany z reaktywacją wirusa HSV-1, która polega na uczynnieniu zakażenia latentnego, umiejscowionego w zwojach nerwowych. Ponieważ najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, do zakażeń dochodzi, zatem zwykle od osób z objawami opryszczki. Zaleca się, by osoby zakażone w czasie nawrotów opryszczki unikały bliskich kontaktów, np. całowania się z osobami niezakażonymi, jak też odwlekły, np. zabiegi stomatologiczne. Powinny być leczone, zwłaszcza że dysponujemy bardzo skutecznym lekiem przeciwwirusowym na opryszczkę - acyklowirem.

Piśmiennictwo:

EBSCO Health Library: Cold Sores
Patient.co.uk: Cold Sores
Wikipedia: Zakażenia opryszczkowe
21.04.2017
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych
  • Zapalenie siatkówki wywołane wirusem opryszczki pospolitej
  • Opryszczkowe zapalenie spojówek
  • Zapalenie przełyku wywołane przez wirus opryszczki zwykłej
  • Opryszczka u dzieci
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta