Średniowieczna Europa ogniskiem trądu

Prątki trądu, które występowały w średniowiecznej Europie, wykazują duże zróżnicowanie genetyczne – piszą naukowcy na łamach „PLOS Pathogens”.

W największych jak dotąd badaniach genetycznych, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, udało się ustalić, że prątki trądu występujące w średniowiecznej Europie wykazywały duże zróżnicowanie genetyczne, dzieląc się na wiele linii rozwojowych.

Wnioski wyciągnięto na podstawie zsekwencjonowania 10 nieznanych wcześniej genomów bakterii Mycobacterium leprae, która wywołuje chorobę. Najstarszy przykład pochodził z Wysp Brytyjskich z ok. 400 r. n.e. W sumie próbki pochodziły z 90 szkieletów z Europy.

Wcześniejsze badania mówiły jedynie o dwóch liniach genetycznych trądu z obszaru średniowiecznej Europy. Wyniki badań każą na nowo rozważyć kwestię rozprzestrzeniania się choroby w przeszłości, tym bardziej, że w Europie były obecne wszystkie znane linie genetyczne trądu. Naukowcy sugerują, że źródłem trądu mogła być np. zachodnia Eurazja.

Co ciekawe, przypadek z Wysp Brytyjskich rzuca nowe światło na czynniki odpowiedzialne za przenoszenie się choroby. Ta linii genetyczna jest bardzo podobna do prątków trądu występujących dzisiaj u wiewiórek rudych. Handel futrem wiewiórek mógł zatem wpływać na rozprzestrzenianie się choroby.

Trąd jest najstarszą udokumentowaną chorobą w dziejach człowieka. W Europie występował powszechnie do XVI w. Do dzisiaj stanowi problem w wielu krajach. Co roku odnotowuje się na świecie ok. 200 tys. nowych przypadków choroby.

Data utworzenia: 04.06.2018
Średniowieczna Europa ogniskiem trąduOceń:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Warmińsko-mazurskie – sanepid przebada dzieci na obecność pasożytów
    Po wakacjach rozpocznie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat z woj. warmińsko-mazurskiego – zapowiedział olsztyński Sanepid. Poprzednia taka akcja odbyła się kilkanaście lat temu.
  • Niger – 22 osoby zmarły w wyniku epidemii cholery
    Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że w Nigrze rozprzestrzenia się epidemia cholery. Według ostatniego bilansu, opublikowanego 15 sierpnia, od początku lipca na chorobę tę zmarły 22 osoby, a 1351 jest zakażonych.
  • GIS ostrzega przed bakterią w mrożonych warzywach
    Mrożona kukurydza słodka jest prawdopodobnym źródłem ogniska zatruć listeriozą, które wystąpiło w pięciu europejskich krajach – informuje Główny Inspektorat Sanitarny i przypomina, że większość mrożonych warzyw należy przed jedzeniem ugotować.