Szczepienie ochronne najlepszą profilaktyką

FPZ
Szczepienie ochronne najlepszą profilaktyką
Fot. Pixabay.com

Przed wakacyjnym wyjazdem warto zawczasu zabezpieczyć się przed groźnymi chorobami, a najskuteczniejszym sposobem pozostają szczepienia ochronne – podkreśla Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Istnieje cała lista szczepień obowiązkowych i zalecanych dla podróżujących w egzotyczne kraje. O profilaktyce powinny jednak także pomyśleć osoby, wybierające się na urlop w kraju. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają do zaszczepienia się przeciwko groźnej chorobie - zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze.

– Warto się zaszczepić przeciwko zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze, zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy w rejony leśne na obszarach endemicznego występowania zachorowań na tę chorobę – mówi Joanna Szeląg z FPZ. – W Polsce są to województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, małopolskie. Pamiętajmy jednak, że kontakt z zakażonym kleszczem może się zdarzyć wszędzie.

– Wybierając się w plener powinniśmy się odpowiednio ubrać, a po powrocie do domu wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. To podstawowe zasady profilaktyki, ale najskuteczniejsze jest szczepienie – zaznacza ekspert. – Kleszcze przenoszą różne choroby, a szczepionkę mamy tylko przeciwko zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze.

Pełną ochronę przed zapaleniem mózgu przenoszonym przez kleszcze zapewnia przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich najlepiej przyjąć zimą, ale jeśli ktoś tego nie zrobił, a wybiera się w rejony endemiczne, może (i powinien) zrobić to przed wyjazdem. W Polsce nie jest to szczepienie obowiązkowe, a jedynie zalecane, więc jest odpłatne. Szczepionka jest dostępna wyłącznie na receptę. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Data utworzenia: 12.07.2017
Szczepienie ochronne najlepszą profilaktykąOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Ruszają Warszawskie Dni Testowania HIV
    W piątek, w Światowym Dniu AIDS mieszkańcy stolicy będą szczególnie zachęcani do przebadania się pod kątem HIV. Dzięki Warszawskim DniomTestowania będzie również można wykonać bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HCV.
  • 1 grudnia 2017 – Światowy Dzień AIDS
    Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.
  • Rusza kampania #mamczasrozmawiac
    Rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies