Szczepienie ochronne najlepszą profilaktyką

FPZ
Szczepienie ochronne najlepszą profilaktyką
Fot. Pixabay.com

Przed wakacyjnym wyjazdem warto zawczasu zabezpieczyć się przed groźnymi chorobami, a najskuteczniejszym sposobem pozostają szczepienia ochronne – podkreśla Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Istnieje cała lista szczepień obowiązkowych i zalecanych dla podróżujących w egzotyczne kraje. O profilaktyce powinny jednak także pomyśleć osoby, wybierające się na urlop w kraju. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają do zaszczepienia się przeciwko groźnej chorobie - zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze.

– Warto się zaszczepić przeciwko zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze, zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy w rejony leśne na obszarach endemicznego występowania zachorowań na tę chorobę – mówi Joanna Szeląg z FPZ. – W Polsce są to województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, małopolskie. Pamiętajmy jednak, że kontakt z zakażonym kleszczem może się zdarzyć wszędzie.

– Wybierając się w plener powinniśmy się odpowiednio ubrać, a po powrocie do domu wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. To podstawowe zasady profilaktyki, ale najskuteczniejsze jest szczepienie – zaznacza ekspert. – Kleszcze przenoszą różne choroby, a szczepionkę mamy tylko przeciwko zapaleniu mózgu przenoszonemu przez kleszcze.

Pełną ochronę przed zapaleniem mózgu przenoszonym przez kleszcze zapewnia przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich najlepiej przyjąć zimą, ale jeśli ktoś tego nie zrobił, a wybiera się w rejony endemiczne, może (i powinien) zrobić to przed wyjazdem. W Polsce nie jest to szczepienie obowiązkowe, a jedynie zalecane, więc jest odpłatne. Szczepionka jest dostępna wyłącznie na receptę. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Data utworzenia: 12.07.2017
Szczepienie ochronne najlepszą profilaktykąOceń:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

  • Warmińsko-mazurskie – sanepid przebada dzieci na obecność pasożytów
    Po wakacjach rozpocznie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat z woj. warmińsko-mazurskiego – zapowiedział olsztyński Sanepid. Poprzednia taka akcja odbyła się kilkanaście lat temu.
  • Niger – 22 osoby zmarły w wyniku epidemii cholery
    Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że w Nigrze rozprzestrzenia się epidemia cholery. Według ostatniego bilansu, opublikowanego 15 sierpnia, od początku lipca na chorobę tę zmarły 22 osoby, a 1351 jest zakażonych.
  • GIS ostrzega przed bakterią w mrożonych warzywach
    Mrożona kukurydza słodka jest prawdopodobnym źródłem ogniska zatruć listeriozą, które wystąpiło w pięciu europejskich krajach – informuje Główny Inspektorat Sanitarny i przypomina, że większość mrożonych warzyw należy przed jedzeniem ugotować.